A lélek nélkül nem gyógyulhat a test – ahogy a lélek betegsége is testi betegséget okozhat. A lelki tényezők szerepe nagy jelentőséggel bír az egészséged megőrzésében így a depresszió, a túlzott stressz, a negatív gondolatok, a szorongás, a kilátástalanság, az önvád igen súlyos testi következményekkel – betegségek kialakulásával – járhat.
Az egészséged elvesztése, a harmónia és az egyensúly megbomlása
Pszichoszomatikus betegségeknek azokat a betegségeket nevezzük, amelyek – bár szervi betegségek-, de kialakulásukban rendkívül nagy szerepet játszik a lelkiállapot. Mivel a test és a lélek szorosan összefügg egymással, ha a lelked sérül, az óhatatlanul kihat a testi egészségedre is, ez testi tünetek illetve betegségek formájában jelentkezik.
A szervi megbetegedés nélkül jelentkező tünetek – rossz közérzet, szokatlan fáradékonyság, fejfájás, emésztőszervi panaszok, alvászavar, teljesítménycsökkenés – arra utalnak, hogy valamit helytelenül csinálsz, nem megfelelően gondolkodsz, nem azon az úton haladsz, ami neked a legjobb lenne. A tested csupán szenvedő alanya a lelked elfojtásainak, küzdelmeinek. Érdemes komolyan venned a szervezeted vészjelzéseit – hiszen arra figyelmeztetnek, hogy foglalkoznod kell a lelkeddel annak érdekében, hogy a testi-lelki egyensúlyi állapotot vissza tudd állítani.
A betegségek azt jelzik, hogy változtatnod kell
Igen: változtatni. A hozzáállásodon, a gondolkodásodon, az életedhez való viszonyodon. Mivel az egészséged fenntartása egy bonyolult, dinamikusan változó egyensúlyi folyamat, amelyben folyamatosan alkalmazkodnod kell a belső és a külső környezet változásaihoz, annak érdekében hogy fenntartsd a harmóniát, a megőrzése egy folyamatos tudatos tevékenységet, egészségtudatos magatartást, és életmódot igényel.
A mentális egészség ismérvei
Ha mentálisan egészséges vagy, akkor:
- a munkádat kitartással, koncentrációval végzed,
- örülsz annak, ha másoknak segíthetsz
- meg tudsz birkózni a normális élet stresszhelyzeteivel,
- szem előtt tartod a közösség érdekeit
- képes vagy más emberekkel együttműködni;
- képes vagy szeretni, a társadat megbecsülni, partnerkapcsolatban élni, családot alapítani
Negatív érzelmek hatása a szervezetedre
A fel nem dolgozott stressz, és az állandósuló negatív érzelmek – az elfojtott düh, indulat, félelem vagy fájdalom hatására megnő a stresszhormonok (pl.:kortizol, adrenalin) szintje. Kezdetben a stressz harcra sarkall ,de ha hosszabb távon indokolatlanul fennáll, akkor károsan hat – ahogy egyre fogy az energiád, úgy egyre inkább erősödik benned a szorongás. Ha pedig reménytelennek tűnik a küzdelem, sőt a menekülés is, eluralkodik rajtad a depresszió és megjelenhetnek azok a betegségek, amelyeket a lelked generált. (Legjobb példa erre a gyomorfekély kialakulásának folyamata, de gyakran a magas vérnyomás, vagy az asztma is lelki okokra vezethető vissza )
Pszichoszomatikus betegségek ellen meditációval
A pszichoszomatikus betegségek kezelése nagyon sokáig háttérbe szorult – egyrészt a betegek többsége nem fogadta el azt a tényt, hogy az elfojtott- titkolt lelki problémák okozhatják a panaszaikat, másrészt a gyógyításban sem volt meg az a holisztikus szemlélet, ami a pácienseket test és lélek egymástól el nem választható egységeként kezelte volna.
Ma már relaxációs eljárásokkal – progresszív relaxációval, relaxációval, autogén tréninggel, meditációval – némi gyakorlás után Te lehetsz önmagad “gyógyítója”.
A meditáció során:
- már a nyugodt, ingerszegény környezet megteremtése is segít a felfokozott idegrendszeri működéseid csillapításában
- a figyelem, a koncentráció egy pontba helyezésével az elméd fokozatosan lecsendesedik
- a monotonitás és a lelki béke kialakulásának eredményeképpen csökken az általános éberséged, csökken a stressz okozta feszültség, ami testi szinten az izmok ellezulásával jár
- a tudatosság – az itt és most megélése eltünteti az aggodalmakat, és a negatív érzelmeket
- a nézőpontod megváltozik: nem teljesen az érzékreakciók uralják, hanem az elméd kezd uralkodni. Ez egyre inkább önuralomhoz, önismerethez és önmagad megbékítéséhez vezet majd.
- meg tudod teremteni a harmóniát, a kiegyensúlyozottságot, a belső békét az életedben
- fokozódik az érzelmi stabilitásod – konfliktushelyzetben higgadtabb tudsz maradni
A meditáció lényege, hogy a hétköznapi életbe visszatérve engeded, hogy a meditáció által létrehozott látásmód, kedélyállapot, könnyedség, és nyitottság átjárja a mindennapjaidat.
A lélek nélkül nem gyógyulhat a test – ahogy a lélek betegsége is testi betegséget okozhat. Teremts egyensúlyt Te is az életedben a meditáció segítségével!