Te mennyire vagy toleráns? Kicsit, kicsit sem, vagy nagyon? Hiszed vagy sem de az, hogy mennyire vagy elfogadó másokkal, az sok esetben attól függ mennyire vagy toleráns saját magaddal szemben – hogy képes vagy-e szemet hunyni a tévedéseid fölött vagy szüntelenül hibáztatod magad a ballépéseidért? Mert minél inkább ostorozod magad – annál kevésbé leszel türelmes másokkal szemben.
A tolerancia a világ elengedhetetlen része
A tolerancia képességére elengedhetetlenül szükséged van az életed minden területén: a munkahelyeden, a családodban, a párkapcsolatodban, de próbára tehetik a tűrőképességedet az utcán, a villamoson,a buszon. Toleranciát kell mutatnod a vallások, világnézetek, etnikai rétegek és nemzetiségek iránt. Ha nem teszed, akkor intoleráns vagy ami számos konfliktust okozhat a mindennapjaidban.
De mit jelent a tolerancia valójában?
A tolerancia nem egyenlő a teljes elfogadással. A tolerancia elsősorban azt jelenti, hogy bármennyire is nem értesz egyet valakivel, mégis tiszteletben tartod azt a jogát, hogy azt gondoljon, és azt higgyen, amit ő maga helyesnek tart, még akkor is, ha meg vagy győződve arról, hogy téved. De ennek ellenére Te nem fogod az arcába kiabálni a vélt vagy valós igazadat, hanem megpróbálsz beszélgetni, vitázni, érvelni – bízva abban, hogy közösen közelebb kerülhettek az igazsághoz. A tolerancia soha nem a megoldásról, hanem a megoldás közös kereséséről fog szólni. Arról a lehetőségről, hogy mindenki elmondhassa a gondolatait úgy, hogy senkinek se kelljen félnie attól, hogy őszintén beszél.
A tolerancia tanulható
A tolerancia a kölcsönös megértés és tisztelet alapja, de nem jelenti azt, hogy a másfajta gondolkodással vagy mássággal egyetértesz, vagy követni kezded – ez a fajta türelmesség a mások másságának az elfogadása.
A tolerancia tanulható és tanítandó – és segíthet az előítéletek leküzdésében.
Meditációval a toleranciáért – 7 egyszerű tipp
- A meditáció segítségével utasítsd el az erőszak minden formáját! – az ahimsza – azaz az erőszakmentesség – a jóga és a meditáció első, és legfontosabb alapelve. Enélkül a jóga többi elvének gyakorlása szinte lehetetlenné válik a számodra.
- Légy nyitott és kíváncsi mások véleményére! – a meditáció segítségével megteremtheted a belső békédet – és nem fog zavarni egy új – a tiedtől eltérő nézőpont felbukkanása.
- Tanulj önzetlenséget! – a meditáció megtanit arrra az örök igazságra, hogy nem csak az lehet a boldogságod forrása, ha téged szeretnek és megértenek, hanem sokkal inkább az, ha TE magad tudsz szeretni és megérteni másokat, és saját magadat is.
- Legyen önbizalmad! – a rendszeres meditáció révén olyan önbizalomra tehetsz szert, amivel bátran felvállalod a véleményedet, mert tudod, hogy azok attól még nem vesztik érvényüket, mert mások másként gondolják. A kialakított belső harmóniát nem veheti el tőled senki.
- Uralkodj az érzelmeiden! – a meditációid hatására javul a konfliktustűrő-képességed – megtanulod anélkül szemlélni a téged érő impulzusokat, hogy kénytelen lennél feltétlenül intenzív érzelmi reakciót adni rájuk – azaz higgadtabban reagálsz a konfliktushelyzetek okozta feszültségre. A tolerancia a konfliktuskezelés és -megoldás nélkülözhetetlen kelléke.
- Fogadd el önmagad – könnyebben elfogadsz másokat is – a meditáció segít elfogadni önmagad, fejleszti az önértékelésed, önbizalmad , ami toleránsabbá tesz másokkal szemben is,
- Kontrolláld a gondolataidat! – a meditáció az “ itt és most” megélése, az elme lecsendesítése révén -és a tolakodó, negativ – előítéletekkel teli gondolatok megzabolázásával megértőbbé tesz mások véleményével, problémáival szemben.
Te mennyire vagy toleráns? Ha csak “kicsit” – akkor ideje változtatnod ezen. Kezd magadon – meditálj rendszeresen!