Rendetlenség vesz körül mindenhol? A szobádban, a konyhádban, az íróasztalodon, a táskádban, a munkahelyeden? Ja, hogy Te azok közé a kivételes képességű egyének közé tartozol, akik a káoszban is megtalálják a rendszert, és nem jönnek zavarba, ha valamit gyorsan kézre kell keríteniük? Jó neked! De ennek ellenére mégsem ártana egy kicsit a rendteremtéssel foglalkoznod, hiszen a külső rendetlenség, bizony tükrözheti a bensőd zaklatottságát is.
Rend kívül, és belül – törekvés a harmóniára
A téged körülvevő rend vagy rendetlenség valójában az aktuális lelkiállapotod kivetülése a tárgyi világra. Mind a rend, mint a rendetlenség átmeneti állapot. Sokszor elég egy megterhelő élethelyzet, hogy a hosszú időn keresztül gondosan fenntartott rend összeomoljon. Személyes környezeted sokat elárul arról, hogy is vagy jelen a saját életedben. A rend megteremtésére való törekvés olyan lelki beállítódás, amely az életed valamennyi szegmensére hatással van. Ahhoz, hogy megtaláld a belső béke semmivel sem összehasonlítható érzését egyensúlyba kell kerülnöd. A harmónia megteremtésének alapfeltétele egy olyan külső és belső rend kialakítása, amelynek hatására:
- kiegyensúlyozottabbá válik a lelkiállapotod
- csökken a zűrzavar okozta feszültség,
- jobb lesz a közérzeted, elégedettebbé válsz
- nő az önbizalmad
- átalakul az értékrended
- fejlődik a stressztűrő képességed
- nő az énhatékonyság érzése, ami fejleszti a döntéshozó és problémamamegoldó képességeidet
- energikusabb leszel
9 tipp hogyan teremts rendet az életedben
-
- Kezd a rendrakást az otthonodban – dobáld ki a felesleges homijaidat! A rendrakás egyfajta számvetés, amely megmutatja mit is szeretsz valójában.Lehet hogy ez a lomtalanítás – a dolgaid átnézése, selejtezése fájdalmas lehet, hiszen arra kényszerít, hogy szembenézz saját tökéletlenségeddel, a múltban hozott döntéseiddel. Ha lomtalanítás közben azt veszed észre, hogy valamitől nem vagy képes megválni, akkor vagy ragaszkodsz a múlthoz, vagy félsz a jövőtől. Viszont, ha lomtalanítás közben átválogatás nélkül kidobsz mindent hibát követsz el: ezzel csak azt bizonyítod, hogy nem akarsz tudomást venni a döntéseidről – és nem állsz készen a változtatásra. Egyenként válogasd át a tárgyakat: mit jelentenek neked, szükséged van e még rájuk, örömet okoznak, vagy csak fájdalmas sebeket tépnek fel.
- Legyen mindig rend a környezetedben – ahogy alakítod a környezetedet, úgy a környezeted is visszahat rád. Egy rendetlen otthon, vagy munkahelyi íróasztal nemcsak fizikai, de érzelmi szinten is rossz hatással lesz rád. A káosz ugyanis növeli a stressz és a szorongás szintjét. Ezért fontos, hogy ha otthonról dolgozol, tudatosan rendezd be a munkakörnyezetedet – ezzel hatékonyan javíthatod a munkateljesítményedet.Ha rend vesz körül, akkor sokkal jobban bánsz az időddel és az elvégzendő feladatokkal.
- Ne gyűjtögess! – a “később majd jó lesz valamire” felkiáltással eltett tárgyak, vagy a kamasz korodban szenvedélyesen gyűjtött szalvéták, újságok, tányéralátétek, sörös dobozok csupán hasznavehetetlen porfogók. Amit egy évig nem használtál fel semmire, azt ezután sem fogod. Gyakorold az elengedés felemelő érzését.
- Legyen napirended – a rendszeresség, állandóság a mindennapok zűrzavarában elengedhetetlen. Mindennek legyen meg a meghatározott és betartott időpontja: ébredés, étkezések, mozgás, pihenés, alvás stb. – ez kiszámíthatóságot, és biztonságot nyújt.
- Ne halmozd fel a feladataidat – hiába halogatsz előbb vagy utóbb úgyis meg kell oldanod őket. Minél többet halmozol fel belőlük, annál nyugtalanabb leszel, a stressz pedig tovább rontja a teljesítőképességedet. Mindig annyit vállalj magadra, amennyit görcsölés nélkül meg tudsz oldani- majd csak ezután bővítsd a kapacitásaidat.
- Ne foglalkozz egyszerre többféle dologgal – hiába osztod meg a figyelmedet, csak annyit érsz el vele, hogy egyik teendődre sem tudsz kellőképpen koncentrálni – és nem haladsz sehova. Köteleződj el a legfontosabb feladat mellett, old meg teljesen, és csak utána fókuszálj a soron következőre.
- Legyen ápolt a külsőd – akkor is, ha otthon vagy. Az önmagaddal szembeni igényesség elvárás – a foltos pólók, és megnyúlt kínai melegítők, a csapzottan összetűzött haj kora már lejárt. Az ápoltság, tisztaság önbizalmat ad.
- Rakj rendet a kapcsolataidban is – nem csak a házadban, hanem a kapcsolataidban is rendet kell tartanod – jelentse ez a baráti kapcsolataidat, társkapcsolatodat, vagy éppen a gyermekeidhez, szüleidhez fűződő viszonyodat. Ha kell állj félre, ha kell kérj bocsánatot – de semmiképpen ne engedd, hogy a múltbéli sérelmeken rágódva elrohanjon melletted a jelened.
- Vetkőzd le a rossz szokásaidat – és teremts magadnak időt és lehetőséget olyan új dolgok kipróbálására is, amelyek örömmel töltenek el.
A rend kiegyensúlyozottságot tükröz, – ha rend vesz körül, sokkal nagyobb nyugalmat és tisztább gondolkodást élhetsz meg azokkal szemben, akik mindennapjaikat zsúfolt környezetben élik.